Azet rádce

rady, tipy, návody, recenze

Poradíme vám, jak správně vyčistit filtr pevných částic! Poradíme vám, jak správně vyčistit filtr pevných částic!
Každý automobil se vznětovým motorem má ve výfukovém systému navíc instalovaný filtr pevných částic, zkráceně DPF. Zařízení, jak už název napovídá, filtruje pevné mikročástice... Poradíme vám, jak správně vyčistit filtr pevných částic!

Každý automobil se vznětovým motorem má ve výfukovém systému navíc instalovaný filtr pevných částic, zkráceně DPF. Zařízení, jak už název napovídá, filtruje pevné mikročástice z výfukových spalin a výsledkem je několikanásobně menší produkce znečištění. Problémem této součástky je však to, že se velice často ucpává a koupě nového není zrovna levná záležitost.

Proč se vlastně filtr ucpává?

Pevné nečistoty se během procesu filtrace usazují do struktury stěn filtru a postupně jej ucpávají. Sice zde současně probíhá i proces tzv. aktivní regenerace, při kterém je uměle navýšena teplota výfukových spalin a usazené částice jednoduše shoří, bohužel ale není stoprocentní. Při dosažení určitého stupně zanesení nakonec pracovitý filtr pevných částic přestane fungovat, stále více zatěžuje motor, až nakonec auto přestane jezdit úplně.

Jak se projevuje ucpaný filtr?

  • Svítí příslušná kontrolka
  • Sníženým výkonem motoru, a naopak zvýšenou spotřebou paliva
  • Častým přechodem vozidla do nouzového režimu
  • Zadrháváním motoru

Kolik stojí nový filtr?

Průměrná cena nového filtru pevných částic se pohybuje kolem 30 až 50 tis. Korun, ale často může být výsledná cena i mnohonásobně vyšší. Naštěstí existují i jiné možnosti, jak si poradit se zanešeným filtrem, než je koupě nového.

Prevence je důležitá

Přesto, že se filtr postupem času ucpává úplně u každého vozidla, někdy k tomu dojde dřív a někdy později. Vliv na to má třeba způsob jízdy. Zatímco při jízdách na dlouhé vzdálenosti se filtr za pomocí aktivní regenerace čistí celkem dobře, při častějších kratších jízdách v městském prostředí se filtr zanese mnohem dřív. Dalším důvodem rychlejšího ucpávání filtru může být třeba nekvalitní nafta.

Investujte do renovace filtru, vyplatí se

Řešením je důkladné vyčištění DPF filtru, tedy proces jeho renovace. Pokud čistíme DPF filtr, je nutné být velmi opatrný, proto tuto práci vložte do rukou profesionálů, kteří využívají nejmodernější postupy.

Správně regenerovaný filtr prakticky odpovídá stavu úplně nového filtru. Navíc cena za renovaci je opravdu výrazně nižší než cena nového filtru.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Žádné komentáře.

Buďte první kdo napíše komentář