Azet rádce

rady, tipy, návody, recenze

Jak funguje domácí čistička odpadních vod? Jak funguje domácí čistička odpadních vod?
Domácí čistírny odpadních vod dnes již nepůsobí jako zjevení z jiného světa. Přestaly být alternativou k jímkovým řešením a staly se plnohodnotným moderním a... Jak funguje domácí čistička odpadních vod?

Domácí čistírny odpadních vod dnes již nepůsobí jako zjevení z jiného světa. Přestaly být alternativou k jímkovým řešením a staly se plnohodnotným moderním a ekologickým standardem, který volí čím dál více lidí. Jak přesně ale taková ČOV funguje? Čištění odpadní vody probíhá na překvapivě jednoduchém principu. Podrobnosti se dozvíte v tomto článku.

Tři komory pro tři druhy čištění

Konkrétní výrobce samozřejmě může přijít s mírně odlišnou technologií, ale v současné době se na trhu nachází domácí čistírny tvořené třemi komorami. Každá je uzpůsobena pro specifickou fázi procesu čištění a od ostatních se logicky mírně liší.

První komorou, do které odpadní voda z domácnosti vteče, je usazovací komora. V ní dochází k mechanickému odstranění pevných látek, které se následně anaerobně (tzn. bez přístupu vzduchu) rozkládají.

Voda zbavená větších nečistot následně vtéká do aktivační komory, kde se pomocí bakterií čistí od nežádoucích organických látek. Procesu napomáhá membránové dmychadlo, které do aktivačního prostoru vhání nezbytný vzduch.

Přečištěná voda se v poslední fázi dostává do dosazovací komory, kde dochází k oddělení aktivovaného kalu od vyčištěné tekutiny.

čistička

Co se s vodou děje po vyčištění?

Jakmile ČOV vykoná svou práci, vyčištěná voda může odtéct pryč z pozemku, ale samozřejmě i do retenční nádrže, která umožňuje její zpětné využití. Zahuštěný kal se vrací zpět do aktivace.

Kde má čistička domácích vod smysl?

Čistírna odpadních vod nachází uplatnění u trvale obydlených rodinných domů či ubytovacích zařízení, která jsou využívána celoročně. Dobrou volbou může být také pro některé průmyslové objekty a podniky (např. restaurace, kadeřnické salony atd.).

S ohledem na princip jejího fungování však nelze ČOV doporučit k rekreačním objektům a nemovitostem, které jsou vytíženy jen po určitou část roku.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Žádné komentáře.

Buďte první kdo napíše komentář