Azet rádce

rady, tipy, návody, recenze

Jak zachránit přesolené jídlo Jak zachránit přesolené jídlo
Přesolené jídlo patří bezpochyby k nočním můrám všech kuchařů. Dobře víme, že i mistr tesař se čas od času utne, a není tedy důvod propadat... Jak zachránit přesolené jídlo

Přesolené jídlo patří bezpochyby k nočním můrám všech kuchařů. Dobře víme, že i mistr tesař se čas od času utne, a není tedy důvod propadat panice či vařit vše znovu. Většinu přesolených jídel lze snadno zachránit následujícími způsoby.

Omytí a propláchnutí

Pokud jste naložili maso a při konzumaci jste zjistili, že marináda byla příliš slaná, zkuste ho opláchnout. Podobný postup lze uplatnit také u vařené zeleniny. Pozor ale na proplachování přesolených těstovin a rýže, z přílohy by mohla vzniknout nevzhledná lepenice.

Škrob

Je prokázáno, že potraviny obsahující škrob pohlcují sůl, čímž vyvažují chuť. Přesolíte-li tedy například polévku či vařené maso, stačí, když do hrnce vložíte nakrájený brambor, rýži nebo malé množství mouky. Dané suroviny absorbují nadbytečnou sůl a chuť pokrmu tedy zůstává nedotčená.

Mléčné výrobky

Nadbytek soli lze redukovat také mléčnými produkty, které nezdařilou chuť zaručeně zjemní. U uvedeného způsobu bychom ale měli dbát na to, abychom mléčným výrobkem nenarušili chuť pokrmu. Ne do všech jídel se totiž mléko, jogurt či smetana hodí.

Cukr

Slanou chuť logicky můžeme neutralizovat něčím sladkým. Pokud do vybraného pokrmu přidáváme cukr či med, měli bychom dát pozor na to, abychom jídlo naopak nepřesladili a nezbavili ho tak původní chuti. Ideální je cukr přidávat do pokrmu po jednotlivých kostkách a postupně chuť kontrolovat.

Ředění

Přesolenou polévku či omáčku můžeme samozřejmě naředit vodou, vývarem či rajským protlakem, vhodný prostředek zvolíme podle pokrmu. U omáček a polévek bychom si ale ředění měli ponechat v záloze jako poslední možnost záchrany. V případě, že pokrm špatně naředíme, dochází k naprosté ztrátě chuti. Znehodnocení pokrmu můžeme předejít tím, že ho zředíme nesoleným vývarem, který zachová chuť a zredukuje přebytečnou sůl. Jestliže vývar nemáme, stačí, když do hrnce přidáme sáček s rýží. Ta absorbuje přebytečnou sůl a zachová chuť. Podobné vlastnosti má i syrový bílek.

Citronová šťáva

Citronová šťáva dokáže přesolený pokrm zneutralizovat. Nejprve bychom ale měli zvážit, zda se vybraná ingredience do pokrmu hodí. Uvedený způsob je navíc poměrně zákeřný a snadno se kuchaři může vymknout z rukou. Zvolíme-li špatný poměr a do jídla přidáme větší množství šťávy, můžeme pokrm zcela zničit. Šťávu bychom tedy měli přidávat po kapkách a stejně jako u cukru postupně kontrolovat chuť.

Omáčka

Přesolené maso můžeme šikovně a naprosto jednoduše zamaskovat omáčkou. Měli bychom k němu podávat především omáčky s nevýraznou chutí, sladké či ovocné omáčky, popřípadě omáčky se smetanovým základem.

Další ingredience

Některá jídla můžeme jednoduše zachránit tím, že k základu přidáme další ingredience. K přesolenému salátu tedy můžeme přidat okurku, rajče a další zeleninu. Přesolené těsto smícháme s poloviční dávkou ingrediencí, tentokrát však bez soli.

Abychom se vyvarovali problémům spojeným s přesolením, měli bychom podle odborníků solit pokrm těsně před podáváním. Další možností je pak solit cíleně málo. Na talíři si pokrm může každý dosolit dle své chuti a kuchař se tak nemusí bát, že jídlo přesolí.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Žádné komentáře.

Buďte první kdo napíše komentář