Azet rádce

rady, tipy, návody, recenze

Jak vybrat stavební parcelu pro stavbu rodinného domu? Jak vybrat stavební parcelu pro stavbu rodinného domu?
Vysněný rodinný dům musí stát nejen na pevných základech, ale i v dobrém prostředí. Pokud přemýšlíte nad koupí stavební parcely, nerozhodujte se jen podle... Jak vybrat stavební parcelu pro stavbu rodinného domu?

Vysněný rodinný dům musí stát nejen na pevných základech, ale i v dobrém prostředí. Pokud přemýšlíte nad koupí stavební parcely, nerozhodujte se jen podle ceny nebo lokality. Při rozhodování by mělo hrát roli více faktorů.

Místo, kde pohodlně zestárnete

Prvním kritériem je samozřejmě lokalita. Vybírejte místo, kde se vám bude chtít žít, a to nejen podle vzhledu okolí. Sledujte občanskou vybavenost, prověřte dopravní spojení i případné problémy, které s sebou přináší sezóna. Určitě si nechcete brát dovolenou jen proto, že se díky zasněženým cestám nedostanete do práce. Stejně tak je důležité, abyste měli přístup například na poštu nebo do lékárny.

Jednoduchou, nebo dvojparcelu?

Je dobré si předem vyjasnit, jak velký chcete dům a jakou velikost zahrady byste rádi využívali. A podle toho vybírat. Větší parcela umožní větší svobodu při stavbě domu, můžete kolem něj naplánovat i zahradu a další zajímavé prvky.

Na druhou stranu je ale větší pozemek dražší a i jeho údržba zabere více práce. Někdo si potrpí na zahradu s bazénem, jinému stačí menší terasa s květináči a slunečníkem.

Obecní regule ovlivní vzhled domu

Na stavebním úřadě nebo v místě obce zjistěte veškeré platné regule pro danou oblast. Dozvíte se, zda je vůbec možné na pozemku stavět i jaký je územní plán obce. Dozvíte se, co se bude stavět na okolních prázdných parcelách i další omezení.

V řadě obcí platí omezení jako je například barva fasády, výška domu, orientace hřebene domu nebo typ povolené architektury. V každém případě regule pročtěte detailně, abyste zamezili nutným úpravám právě vzniklého domu.

rodinný dům

Hranice pozemku najdete v katastru

Dalším důležitým podkladem při rozhodování by měl být pohled na pozemkovou mapu s vyznačenými hranicemi vašeho budoucího pozemku. Najdete ji na katastrálním úřadě. Tam je možné si ověřit, zda není pozemek zatížený věcným břemenem nebo není zastavený. Pokud by ve vlastnickém listu byla vyznačena plomba, obvykle je označena písmenem P, nejrozumnější bude od obchodu odstoupit.

Nepodceňujte i malá rizika

Nachází se v blízkosti parcely potok? Na první pohled se může romantický pohled na zurčící vodu zdát jako výhoda, opak vás ale může nemile překvapit. Spodní vody, sesuvy půdy nebo rozvodněné toky představují potenciální riziko pro váš budoucí dům. Myslete proto i na tyto faktory.

Ať už se rozhodnete pro koupi rodinného domu takzvaně na klíč, nebo si nakonec vyberete z některých developerských projektů, buďte obezřetní. Do katastru nemovitostí může nahlédnout každý, a přestože své stavební firmě nebo prodejci parcely věříte, nebojte si ho prověřit.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Žádné komentáře.

Buďte první kdo napíše komentář