Mnozí lidé, kteří si chtějí v kavárně pochutnat na výběrové kávě, jsou mnohdy nepříjemně překvapeni tím, že káva má nakyslou chuť. Je to chyba baristy, kávovaru nebo je to v pořádku? Existují totiž zastánci kyselé kávy, kteří tvrdí, že jen člověk, který ji umí ocenit, je skutečný znalec. A pak ti, kteří tvrdí, že správná káva má být jen hořká. Co je tedy správně?
Chuť dodává pražení
O chuti kávy rozhoduje především styl pražení. Výsledná chuť je tedy spíše než samotným typem zrna dána jeho zpracováním. O to hůř se ale vybírá – při běžném pohledu na zrna v obchodě totiž jen stěží odhadnete, jak byla pražena.
Stupňů pražení je více, ale pro zjednodušení můžeme využít pouze tři základní. Velmi moderní je dnes tzv. světlé pražení, které praktikují právě nově vznikající pražírny, které prodávají výběrovou kávu. Tímto způsobem pak vzniká ona kyselá chuť kávy. Může to být trendy, ale fakt je takový, že většině lidí prostě kyselá káva nechutná. Taková káva pak chutná po citrusech nebo jiném ovoci.
U středního pražení se chutě různě prolínají a mohou vzniknout i netradiční kombinace. Tmavé pražení je typické zejména pro italskou kávu, která bývá silně hořká. Tmavě pražené kávy mají hořkou a zemitou chuť. Nesmí se ale zaměňovat chuť záměrně hořká s podtóny oříšků nebo třeba čokolády s chutí čistě přepražené kávy.
I mezi pražírnami jsou rozdíly
Jak tedy vyřešit častý rozpor českého zákazníka, který chce hořkou, ale kvalitní kávu? V pražírně totiž koupí kávu jemně praženou, a tedy nejčastěji s kyselými podtóny, v supermarketu zase stará a nekvalitní přepálená zrna. Řešením je navštívit pražírnu, kde se nebojí pražit i více – a vyhovět požadavkům zákazníků. Pražírna kávy Ebenica se snaží vyhovět svým klientům a poradit každému podle jeho preferencí. Dobrému prodejci záleží na každém zákazníkovi a bude se mu snažit vyjít vstříc.
Žádné komentáře.
Buďte první kdo napíše komentář