Krásně kvetoucí muškáty zdobily naše okna přes léto a byly pastvou pro oči. Aby tomu tak bylo i další rok, musíme je správně zazimovat. I když jsou muškáty poměrně odolné, zimu venku by nepřežily.
Jak začít se zazimováním muškátů?
Muškáty nemusíte vyhazovat, stačí je uložit k zimnímu spánku, nenuťte je kvést během zimního období, jen se vysílí a uhynou. Musíme přijmout opatření, abychom růstu zabránili, přitom je udrželi životaschopné. Od poloviny září přestáváme hnojit hnojivy, která podporují růst a kvetení. Ke konci října s veškerým hnojením přestaneme a začneme omezovat i zálivku, ještě před prvními mrazíky. Zároveň je seřízneme tak, aby měly jen 1/3 původní velikosti, řežeme těsně nad kolínkem.
- Muškáty důkladně zkontrolujte, abyste nezazimovávali napadené a nemocné rostliny.
- Může se stát, že muškáty zazimujete i s vajíčky mšic a plísňovými spory, proto je na zvážení, použít postřik proti škůdcům a plísním jako prevenci.
- Odstraňte zbylé listy a květy. Umístěte je na chladné místo, např. do chodby.
- Nejvhodnější je teplota 6-80 Muškátům dopřáváme občasnou zálivku. Zhruba 1x týdně (nebo 1x 14 dní), ale jen tolik, aby zemina nevyschla.
- Rostlinka nesmí vykvést a růst, pokud se stane, květy odštípneme.
- Jako ostatní rostliny vyžadují světlo, neukládejte je do sklepů nebo temných místností.
- Převislé muškáty zkraťte přibližně na 15cm.
- I zazimované muškáty pravidelně kontrolujte, pokud objevíte náznak choroby, rostlinku odstraňte a ostatní ošetřete. Nejlépe chemickým postřikem nebo umístěte přírodní lepové destičky, které lákají škůdce.
Péče o muškáty i po zimě
Na konci února můžeme poprvé muškáty přihnojit. Od začátku března zvyšujeme frekvenci zálivky. Pokud vyrostou nové výhony, zkrátíme je a můžeme vypěstovat nové sazenice. Od dubna můžete přihnojovat pravidelně 1x týdně.
Žádné komentáře.
Buďte první kdo napíše komentář