Začátky podnikání nejsou nikdy jednoduché. Usnadnit si je však můžeme už samotnou volbou správné formy podnikání. Zpravidla se rozhodujeme mezi tím, zda budeme klasickým živnostníkem neboli OSVČ a mezi obchodní společností. V České republice existuje hned několik druhů obchodních společností, ale jednoznačně nejpopulárnější je společnost s ručením omezeným (s.r.o.). V následujícím článku si něco řekneme o výhodách a nevýhodách obou variant.
Jak se tedy rozhodnout?
Pro živnost hovoří zejména relativní jednoduchost celého administrativního procesu. Navíc vás založení živnosti vyjde zdaleka nejlevněji. Mnoho lidí ani neuvažuje, zda živnost nebo sro na podnikání, protože pokud ještě pracují rovněž v klasickém zaměstnání, volí automaticky živnost jako formu přivýdělku. Tehdy je možné mít podnikání jako tzv. vedlejší činnost. Pro samotné zřízení živnosti musíme navštívit tyto úřady:
- Živnostenský úřad
- Finanční úřad
- Správu sociálního zabezpečení
- Zdravotní pojišťovnu
Nevýhodou živnosti je nicméně skutečnost, že ručíte do výše celého svého majetku. Takže třeba i domem, ve kterém bydlíte. Na tento majetek pak mohou dosáhnout věřitelé, pokud nasekáte dluhy, a to není rozhodně optimální. V případě s.r.o. je ručení majetkem firmy, což je mnohem lepší stav. Založení je sice složitější, ale dnes lze zakoupit ready made společnost a mít to bez papírování a nervů.
Nezapomeňte na sídlo
Rozhodnete-li se pro s.r.o., tak vaše společnost bude potřebovat sídlo. V začátcích ale člověk nemá moc peněz. Proto hledejte na webu firmy, kde se píše: poskytujeme sídlo sro. Jsou to zpravidla stejné firmy, které také nabízejí prodej ready made společností. S jejich virtuálním sídlem můžete hodně ušetřit na nákladech, a ještě získáte zázemí kancelářské budovy, kde patří třeba přijímání korespondence. Můžete zde ale také schůzovat.
Žádné komentáře.
Buďte první kdo napíše komentář