Azet rádce

rady, tipy, návody, recenze

Péče o pleť s akné není složitá. Musíte jen dodržet tyto zásady… Péče o pleť s akné není složitá. Musíte jen dodržet tyto zásady…
S acne vulgaris neboli akné měl tu čest téměř každý. Jedná se o jedno z nejběžnějších chronických onemocnění kůže a nejvíce trápí náctileté. Během... Péče o pleť s akné není složitá. Musíte jen dodržet tyto zásady…

S acne vulgaris neboli akné měl tu čest téměř každý. Jedná se o jedno z nejběžnějších chronických onemocnění kůže a nejvíce trápí náctileté. Během života se s ním setká 9 lidí z 10 a mnozí jsou nuceni se zarudlými boláky trávit mnohem déle než jen pubertu. Vřídky způsobuje zánět vývodů mazových žláz a v případě vzniku hlubšího zánětu a poškození žlázy hrozí, že na postiženém místě zůstane jizva. Zdaleka nejčastěji se akné objevuje na obličeji (především v „t-zóně“) a ne zřídkakdy také na ramenou, v horní části zad a na hrudi.

Proč se akné tvoří?

Akné se může na pleti objevit z mnoha různých důvodů. K hlavním faktorům patří hormonální aktivita. Během puberty organismus produkuje zvýšené množství androgenů a zvětšené mazové žlázy produkují více mazu.

Pupínky se mohou na kůži objevit také v souvislosti se zánětem po jejím mechanickém podráždění. A jsou také jedním z projevů stresu a nezdravého životního stylu. Na dlouhém seznamu možných příčin tvorby akné najdete kouření, požívání alkoholických nápojů, amfetaminů a anabolických steroidů, nedostatek vitaminů a stopových prvků a v neposlední řadě nedodržování každodenní hygieny.

Jak se akné zbavit?

Na otázku „jak se zbavit akné“ neexistuje jednoznačná odpověď. Léčba tohoto kožního onemocnění by měla probíhat komplexně, tedy nejen vhodně zvolenými léčivy.

Prvním krokem je důkladné a správně prováděné každodenní čištění pleti. Ta si po dlouhém dni zaslouží očistu od všech nečistot z ovzduší a samozřejmě i od make-upu a líčidel. Spoustu času a námahy vám ušetří micelární voda, která si poradí i s voděodolným make-upem a těžkými kovy. A protože se neoplachuje, nemusíte díky tomu přijít do kontaktu s kohoutkovou vodou (ta pleť neúměrně vysušuje).

Čištění pleti by mělo probíhat také ráno. Oproti večerní kúře nebudete muset odstraňovat líčidla – jen pot, mazu a nečistot, které pokožka vyplavila v rámci nočního regeneračního procesu.

Při výběru dermakosmetiky důsledně sledujte složení produktů a vyhněte se těm, které obsahují alkohol. Neváhejte nákup konzultovat s odborníkem – dermatolog vám doporučí šetrné řešení s ohledem na specifické vlastnosti vaší pleti.

Změna jídelníčku udělá divy

Podobně jako v případě většiny onemocnění, také při léčbě akné je vhodné změnit jídelníček. Výzkum vztahu mezi akné a výživou sice není jednoznačný, ale odborníci se shodují na tom, že zdravá a vyvážená strava je jedním z hlavních předpokladů vitální pleti.

Vyhýbejte se proto potravinám s vysokým obsahem cukru (ideální je cukr nekonzumovat vůbec) a naopak si dopřávejte dostatek zdravého jídla. Nahradíte-li průmyslově zpracované potraviny těmi přirozenými, své pokožce tím rozhodně prospějete. Ve vašem jídelníčku by tedy nemělo chybět ovoce (preferujte druhy s nižším obsahem cukru), zelenina, ořechy, semena a luštěniny. A nezapomeňte ani na pitný režim – průběžně doplňujte tekutiny a dejte vale slazeným nápojům.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Žádné komentáře.

Buďte první kdo napíše komentář