Azet rádce

rady, tipy, návody, recenze

Okenní parapety – čím je ozdobit? Okenní parapety – čím je ozdobit?
Okenní parapety jsou zdánlivě obyčejnou samozřejmostí, avšak jejich význam není pouze čistě praktický, ale rovněž dekorativní. Jedná se o nepostradatelné místo, kam lze umísťovat... Okenní parapety – čím je ozdobit?

Okenní parapety jsou zdánlivě obyčejnou samozřejmostí, avšak jejich význam není pouze čistě praktický, ale rovněž dekorativní. Jedná se o nepostradatelné místo, kam lze umísťovat pokojové květiny, jež vyžadují sluneční paprsky, ale také dekorativní a vzpomínkové předměty různého charakteru. Na parapetech mohou odpočívat domácí mazlíčci, odkad mají skvělý rozhled ven. Zkrátka tento prostor nabízí rozličné možnosti, jak jej využít a hlavně dozdobit. Poradíme, co na něj umístit, abyste díky doplňkům docílili útulného a stylového dojmu.

Ideální stanoviště pro pokojové rostliny

Ve všech možných interiérech nalezneme na okenních parapetech z velké části převážně pokojovky. Sem bezesporu patří, nicméně ne všem druhům se zde daří. Je potřeba sáhnout po rostlinách, kterých nevadí větší množství slunečních paprsků a případný průvan, jež větráním vzniká.

Doporučujeme sukulenty, kaktusy, africké fialky či oblíbené orchideje. Vybírat lze i sezónní druhy, čímž si interiér obměníte. Nyní na jaře můžete sáhnout po primulkách, hyacintech, narcisech apod. Sice vám dlouho nevydrží, neboť jim svědčí spíše chladnější počasí, ale alespoň na pár dnů budou parapety barevné a veselé. Vhodné jsou také kalanchoe nebo azalka. Do kuchyně se vám určitě budou hodit bylinky. Těm se bude na okenním parapetu dařit a vy je budete mít ihned po ruce při vaření.

Výhodou usazení pokojovek na parapet je fakt, že pokud jsou většího vzrůstu, jsou vidět i skrze okno ven, čímž potěšíte oko ne jednoho kolemjdoucího. Rostliny je potřeba umístit podle citlivosti na slunce a s ohledem na světovou stranu. Některé druhy mají rády jemné rozptýlené světlo, které se nachází na východních nebo severních stanovištích. Jiné rostliny upřednostňují velké množství světla, jehož je nejvíce k dispozici na jižně orientovaném parapetu.

Aby se květinám na parapetu dařilo, je potřeba jim poskytnout ty nejlepší podmínky pro růst. Základ tvoří vhodný květináč. Praktickou, cenově výhodou a designovou volbou jsou plastové květináče a menší interiérové truhlíky. Jejich nabídka je natolik široká, že si zajisté vyberete takové obaly, které parapet společně s rostlinami dozdobí a zútulní.

květináč

Květináče DUET jsou natolik originální, že budou na okenním parapetu k nepřehlédnutí. Skládají se z vnitřního a vnějšího obalu, takže si sami můžete zvolit barevní provedení. K dispozici je až 10 kombinací.

 

květináče

Okenní parapet v kuchyni může mít zcela jinou podobu. Umístění bylinek potěší všechny gurmány. A v kombinaci s krásným květináčem budou zároveň prostor zdobit. Na fotografii vidíte bylinky usazené v jednoduchých, avšak svým leskem atraktivních květináčích MAGNOLIA, které lze pořídit v pestré škále barev.

 

květináče

Romantické duše potěší modely květináčů z kolekce Rosa (vlevo) nebo Bella (vpravo). Krajkový okraj je v současné době velice moderní. Tyto obaly působí jemně a díky nim bude interiér harmonický a něžný.

 

květináč

Nebojte se sáhnout ani po květináčích vyšších. Okna jsou dostatečně vysoká, takže si to můžete dovolit. Model FINEZIA v lesklém designu a trendové antracitové barvě bude na parapetu působit dominantněji a dekorace půjde krásně vidět i zvenčí.

 

orchideje

Patříte-li mezi milovníky orchidejí, i pro ně je potřeba vybrat vhodné obaly. Vzhledem k tomu, že orchidej má nespočet vzdušných kořenů, nejlépe se jim daří ve speciálních květináčích na orchideje. Ačkoliv to není zrovna nejkrásnější, ideální podmínky nabízí transparentní, tedy průhledné obaly. Sáhnout můžete po modelech Coubi Orchid, Flora či Finezia.

K rostlinám ty správné dekorace

Abyste docílili útulnosti a zabydlenosti vložte mezi pokojové rostliny nějaké ty doplňky. Můžete je libovolně seskupovat a doplňovat,, takže nikdy nebudou vypadat fádně, nudně a okoukaně. Střídejte je podle dané sezóny, díky tomu budou parapety stále nové a nové. Aktuální jsou nyní velikonoční dekorace, takže na ně postavte figurky zvířátek, kraslice, misku či košíček s malovanými vajíčky.

Celoročně nemůžete udělat chybu, když mezi rostliny vložíte svíčky, svícny a lucerny. Pozor však, ať plamínek ze svíček nepopálí listy a květy. Oblíbenými dekorace na parapet jsou fotorámečky s rodinnými fotografiemi, vzpomínkové předměty a suvenýry. Není však nutné zacpat parapety rostlinami i doplňky od začátku do konce. Jednak proto, ať prostor nepůsobí příliš přeplácaně a dále myslete na to, že okna musíte otevírat, větrat a příliš mnoho věci vám tyto činnosti ztíží. Navíc některým rostlinám neustálé přesouvání vadí.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Žádné komentáře.

Buďte první kdo napíše komentář