Azet rádce

rady, tipy, návody, recenze

Jak pěstovat papriku – bez omylů a ztrát! Jak pěstovat papriku – bez omylů a ztrát!
Pokud jste milovníky papriky, jistě poznáte rozdíl mezi tou ze supermarketu a tou domácí, šťavnatou, s láskou vypěstovanou. Jestliže jste zatoužili po vlastní, ale netušíte,... Jak pěstovat papriku – bez omylů a ztrát!

Pokud jste milovníky papriky, jistě poznáte rozdíl mezi tou ze supermarketu a tou domácí, šťavnatou, s láskou vypěstovanou. Jestliže jste zatoužili po vlastní, ale netušíte, jak dosáhnout úspěchu, nezoufejte! Tento článek vám poradí.

Jak a kdy zasadit semínka papriky?

Aby semena vyklíčila rychleji, můžete je před zasazením namočit na jeden den ve vlažném bylinkovém nálevu (vhodnými bylinkami jsou heřmánek, kopřiva nebo pampeliška). Jelikož mají papriky dlouhou vegetační dobu, semínka je nutné zasadit už v zimě, nejlépe v polovině února. V této fázi ideálně poslouží truhlík s lehkým substrátem. Klíčícím rostlinám zajistěte dostatek tepla (pokojová teplota postačí) a přímého slunce.

Až se rostlinkám vytvoří dva listy, přesaďte je do samostatných květináčů. Můžete použít i vymyté kelímky od jogurtu.

Sázení rostlin a péče o ně

Jakmile sazenice dorostou přibližně do 30 cm, vystavte je na několik dnů slunci a větru, aby přivykly venkovním podmínkám, a kelímky dobře prolijte. Sazenice z kelímků vytahujeme i se substrátem prorostlým kořeny. Samotné sázení by mělo proběhnout až v polovině května, kdy už nehrozí příliš chladné počasí. Do skleníku můžete vysazovat dříve. Rozestupy mezi rostlinami volte podle vzrůstu odrůdy, obvykle se doporučuje asi 40–60 cm. Zvolte slunečné a teplé místo. Protože jsou papriky náročné na živiny, je žádoucí půdu přihnojovat.

Ochrana papriky před škůdci

Rostliny můžou napadnout svilušky nebo mšice. V takovém případě je nutné jednat rychle, protože se škůdci rychle množí. Při volbě postřiku mějte na paměti, že plody budete jíst, proto vyberte zdravotně nezávadné přípravky (na bázi řepkového oleje a lecitinu). Pokud jsou mezi rostlinami správné rozestupy, houbové choroby se jim nejspíše vyhnou. V důsledku častého deště se může na paprikách vyskytnout plíseň, je proto vhodné vytvořit ochrannou bariéru z fólie.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Žádné komentáře.

Buďte první kdo napíše komentář