Azet rádce

rady, tipy, návody, recenze

Bojí se vaše děti návštěvy u lékaře? Naučte se, jak si s tím poradit Bojí se vaše děti návštěvy u lékaře? Naučte se, jak si s tím poradit
Asi 3 procenta populace mají fobii z lékařů. A rozhodně se to netýká jen zubařů. Strach z návštěvy ordinace je pro některé jedince tak... Bojí se vaše děti návštěvy u lékaře? Naučte se, jak si s tím poradit

Asi 3 procenta populace mají fobii z lékařů. A rozhodně se to netýká jen zubařů. Strach z návštěvy ordinace je pro některé jedince tak silný, že to odkládají celé roky. Tento strach se přitom většinou rodí již v dětství a strach dětí z lékařů není nic nového. Jak tomu zabránit nebo si s tím poradit? Existuje hned pár rad, kterých byste se měli držet:

  • nevyhýbejte se návštěvě ordinace,
  • hodně mluvte,
  • snažte se o rozptýlení.

Nenechte se dětmi přemluvit

Mnoho dětí, kteří se k lékaři bojí, se budou snažit návštěvu oddálit. Budou se vymlouvat, přemlouvat a škemrat. Nenechte se ale přemluvit. Víme, že které děti bílé kalhoty dámské, které nosí lékařky i sestry, děsí. Není se čeho obávat. Připomeňte dětem poslední návštěvu u lékaře nebo lékařky, která proběhla v pořádku, i když se jí v první řadě hodně báli.

 

Snažte se být k dětem také upřímní. Mluvte s nimi o tom, co se v ordinaci čeká. Nezapomeňte zmínit obrázky nebo hračky, které dostanou za absolvování prohlídky. Moderní zdravotní halena, kterou pediatři nosí, je také pro mnoho dětí uklidňující. Mnoho z nich na sobě totiž nosí motivy s auty nebo medvídky. Nezapomeňte to dětem připomenout, jestli je to případ i vašeho pediatra.

Rozptylování je nejlepším trikem

Většina dětí se nechá poměrně jednoduše rozptýlit, i když mají strach. Jistě nejlépe víte, co platí na vaše dítě. Můžete mu vyprávět pohádku, zpívat, vzít s sebou oblíbenou hračku nebo si jen povídat o věcech, které má vaše dítě v oblibě. Způsobů, jak můžete dítě rozptýlit, existuje celá řada. Záleží ale jen na tom, co platí právě na to vaše.

 

Příprava na vyšetření může také pomoci. Můžete si celý postup vyzkoušet doma „nanečisto“. Uvidíte, že dítě bude mnohem klidnější, když bude přesně vědět, co se bude dít. Nezáleží na tom, jestli jde o odběr krve, preventivní vyšetření nebo návštěvu zubaře. Vždy můžete dětem poměrně přesně popsat, co s nimi bude doktor dělat a na co se mají připravit. Může je to hodně uklidnit a nepůjdou do ordinace s takovým strachem. To pomůže vám všem. Dětem, vám i lékaři.

 

Zdroj obrázku: Ilike / Shutterstock.com


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Žádné komentáře.

Buďte první kdo napíše komentář